Inovácie alebo stagnácia: prečo je automatizácia nevyhnutná pre e-commerce logistiku

Zavedenie moderných automatizovaných technológii nie len zveľaďuje e-shop a jeho sklady, ale aj prináša rýchlejšie a hlavne bezchybné riešenia do logistických procesov. Veľa e-commerce alebo fulfillmentových spoločností však čaká na ten správny čas, kedy zainvestovať do nových technológii.

Jedná sa totiž o veľkú investíciu, na ktorú najmä menšie e-shopy nemusia mať peniaze alebo sa pri aktuálnych objemoch objednávok nemusí vyplatiť. Ide však o krok vpred, ako dobehnúť, prípadne predbehnúť konkurenciu, a tak zdokonaliť užívateľský zážitok zákazníkom.

Najlepšou indíciou kedy investovať do automatizácie, sú pritom práve zvyšujúce sa objemy objednávok. Rovnako to môžu byť aj stále častejšie oneskorenia dodávok, nedostatok zamestnancov, prípadne snaha priniesť do firmy ďalšie výhody, ktoré sa s investíciami spájajú.

Na automatizáciu mohlo byť už včera neskoro

Otázkou zostáva, kedy je najlepší čas investovať peniaze do nových technológii. Na to si musí e-commerce alebo logistická firma pripraviť plán a prieskum, ako budú technológie pre procesy prospešné, ale aj či je na automatizovanie pripravená.

Rovnako treba v spoločnosti nazerať aj na očakávaný vývoj trhu či prípadné plány do budúcnosti, zahŕňajúce napríklad potencionálnu expanziu či zvýšenie výroby. Ak si však e-shop alebo sklad nie je istý či je vhodný čas na automatizáciu a informatizáciu vo firme, mal by si položiť tieto základné otázky:

  1. Stretávate sa s meškaním spracovania a doručovania objednávok?
  2. Máte problém nájsť dostatok pracovnej sily na konkrétne časti procesu?
  3. Odhaľuje vám inventúra nezrovnalosti v zásobách tovaru a nemáte tak o nich prehľad?
  4. Musíte sa dozvedať o zásobách z manuálne vyplnených dokumentov?
  5. Klesá vám kapacita na vybavovanie objednávok?
  6. Evidujete narastajúci počet nespokojných zákazníkov?

Ak s prihliadnutím na e-shop vychádzajú viaceré otázky s odpoveďou áno, tak je najvyšší čas pustiť sa do automatizácie.

Možností inovovania sú nespočetné

Jeden z prvých krokov, ktoré by mali viesť k technologickému pokroku v sklade je zriadenie plnohodnotného a kvalitného informačného systému, inak povedané Warehouse Management System. Prostredníctvo tohto softvéru je možné následne prepojiť nové zariadenia, pričom systém dokáže vyhodnocovať každý krok procesu.

Na starosti má skladovanie, pickovanie, balenie, doručovanie, ale aj napríklad spracovanie objednávok, manažment dobierok a vratiek, či veľa ďalších častí procesu fulfillmentu. K systému sa následne môže pridať skenovanie čiarových kódov a vybavenie pracovníkov personálnym digitálnym asistentom (PDA).

Zrýchliť proces vybavovania zásielok sa dá aj napríklad pri balení, kde si strojová linka produkt oskenuje, pripraví mu nevyhnutný objem obalového materiálu a zabalí ho za pár sekúnd. Tým sa rapídne zvyšuje objem zabalených balíkov za hodinu a šetrí materiálom.

Rovnako dôležité sú aj automatizované dopravníky či sortre, ktoré vedia rýchlo a bezchybne preniesť produkt z jedného miesta na druhé a roztriediť ich podľa potreby. V kombinácii s mezanínovými regálmi sú ideálnym zlepšením, ktoré dokáže posunúť logistiku e-shopu o krok vpred.

Priestor v sklade sa tak využíva na svoju maximálnu kapacitu. Rozlohou menší priestor, avšak s úplným využitím výšky priestorov v konečnom dôsledku skracuje čas pri spracovaní objednávky.

Automatizáciou sa však dá ísť omnoho ďalej, a to technologickými zariadeniami, ktoré sa dokážu pomocou informačného systému a umelej inteligencie automaticky presúvať po sklade. Tak môžu byť užitočné rôzne AI vysokozdvižné vozíky, sortre, vozidlá, autonómne mobilné robotické systémy, ktoré využívajú GPS pre pohyb po sklade.

Populárnym nástrojom sa stáva aj hlasové pickovanie či veľa ďalších moderných technologických vymožeností. Aj takýmito nástrojmi sa môže minimalizovať potreba zamestnancov na pracovisku, s ktorou súvisí nedostatok pracovnej sily na trhu, a rovnako aj eliminovať riziko ľudskej chyby v procese.

Treba však brať do úvahy, že automatizácia nemá byť len pekná, ale musí byť v prvom rade užitočná. Preto k nej treba pristupovať zodpovedne a logicky.

Automatizácia vo Fulfillment by FHB Group

Investovať do logistiky si nemôže dovoliť každý e-shop. S cieľom držať krok s konkurenciou hlavne pri rýchlosti a bezchybnosti doručovania je však v e-commerce prostredí nevyhnutnosťou.

Riešením, preto môže byť outsourcovať logistiku do 3PL fulfillmentovej spoločnosti, ktorá môže priniesť možnosti veľkých hráčov aj pre menšie e-shopy. A služby Fulfillment by FHB Group sú nastavené tak, aby ponúkli komplexné riešenia a konkurenčnú výhodu v oblasti logistiky.

Investície sú totiž pre nás kľúčové, nakoľko len vďaka nim dokážeme našim klientom uľahčiť logistiku a taktiež pokračovať vo vývoji spoločnosti. Do automatizácie a informatizácie sme preto investovali milióny eur, pričom poľaviť neplánujeme ani v budúcnosti.

Naše logistické centrá sú riadené skladovým informačným systémom, s ktorým sú prepojené aj naše automatizované technológie. Skladové haly dopĺňajú kilometrové dopravníky v kombinácii s viacpodlažnými mezanínovými regálmi.

Fulfillmentový proces ďalej zjednodušujú, rôzne automatizované sortre, vozíky, výťahy. Výhodou je aj jedna z najrýchlejších automatických baliacich liniek na svete, ktorá dokáže nielen zabaliť tisícky balíkov za hodinu, ale aj vďaka skenovaniu produktov minie približne o polovicu baliaceho materiálu menej. Naše sklady disponujú ďalej aj ďalšími baliacimi technológiami, dopravníkmi, či iným vybavením, vďaka ktorým napredujeme spoločne s najnovšími trendami v e-commerce logistike.

Komentáre k tomu článku nie sú povolené.