V dynamickom svete e-commerce logistiky nemožno prehliadať kľúčovú úlohu, ktorú má automatizácia pri vybavovaní objednávok a skladovaní tovaru. Optimalizáciou procesov fulfillmentu je automatizácia pilierom, ktorý pomáha 3PL (third-party logistics) spoločnostiam udržať váhu narastajúceho záujmu e-commerce podnikov o službu, ako aj neutíchajúci rast objednávok nie len počas najvyťaženejších častí sezóny.

Rýchlosť, bezchybnosť a efektívnosť je na e-commerce trhu nesmierne dôležitá, a automatizácia výrazne znižuje chybovosť pri spracovaní objednávok, zabezpečuje presnosť a rýchlosť pri doručovaní, ale aj nákladovú efektívnosť v logistickom procese. Nehovoriac o trendoch a meniacimi sa požiadavkami online zákazníkov, ktorý požadujú rýchle dodanie, znižovanie uhlíkovej stopy, fit-to-size balenie, sledovanie objednávky v reálnom čase, či ďalšie iné “služby” mimo tradičnej logistiky.

A práve vďaka automatizácii sa dajú splniť očakávania v dopyte a ponúknuť také služby, ktoré e-shopom zvyšujú konkurencieschopnosť v tomto náročnom prostredí. Nehovoriac o nahrádzaní ľudskej pracovnej sily, o ktorú je najmä v posledných rokoch značná núdza.

Automatizácia vo Fulfillment by FHB Group

Automatizácia patrí k zásadnej súčasti procesu Fulfillment by FHB Group, kde putujú pravidelne investície v miliónoch eur. Práve automatizáciou spoločnosť dotvára svoje komplexné služby a ponúka e-shopom modernú a najmä efektívnu logistiku.

Automatizácia je v skladoch vo Sv. Jure a Senci pravidelne dopĺňaná a pomáha napríklad pri pickovaní, balení, triedení, presune a veľa ďalších častiach procesu. Cieľom automatizácie je urýchliť proces, zvládať sezónne peaky, eliminovať chybovosť, ale aj vyriešiť otázku nedostatku pracovnej sily.

Výhodou vo Fulfillment by FHB Group je multiplikovaná automatizácia v skladoch. V jednoduchosti, ide o automatizáciu, kde časť procesu nerobí len jeden stroj, ale viacero, vďaka čomu aj pri neočakávaných alebo plánovaných výpadkoch zariadenia, nepríde k spomaleniu vybavovania objednávok či omeškaniam.

E-commerce klienti tak nemajú dôvod byť nepokojní a zároveň sa môžu plne spoľahnúť, že je o ich logistiku dôkladne postarané. Aj vďaka pokročilej a multiplikovanej automatizácii môžu aj menšie či stredné e-shopy ponúkať logistiku veľkých hráčov na trhu, bez toho, aby museli investovať milióny do vlastných zariadení a systémov.

Príklady na automatizáciu vo Fulfillment by FHB Group:

  • Baliace linky CVP Everest – Zariadenie umožňuje vďaka skenovaniu produktov fit-to-size balenia do krabíc, vďaka čomu sa využije zhruba o polovicu menej baliaceho materiálu, ako je to v porovnaní s ručnou formou. Aj kvôli tomu sa ich zmestí ďaleko viac do vozidla, čím sa ušetrí približne každá druhá jazda, a tak sa znižuje aj celková hodnota uhlíkovej stopy zásielky. Produkty sa počas dopravy nepohybujú po balíku čím sa znižuje riziko ich poškodenia.Veľkou výhodou je najmä rýchlosť, kde jedna linka dokáže v priebehu hodiny zabaliť okolo 1200 balíkov. Počas sezónnych špičiek môžu ísť v plnom prúde aj celý deň, a tak neprichádza k zbytočným omeškaniam počas balenia.
  • Triediace sortre – Jeho úlohou je skenovať všetky kódy na balíkoch, pričom ho dokáže presne identifikovať a zmerať jeho váhu. K tomu mu pomáhajú skenery z piatich rôznych strán a váha, vďaka čomu sa výrazne znižuje potenciál chybovosti zo strany ľudského faktora.
    Po identifikovaní balíka systém zariadenia posiela údaje cez rozhranie API do informačného systému Kika. Ten následne umožňuje priebeh automatického triedenia balíkov, v závislosti od krajiny doručenia a konkrétnych prepravcov na poslednú míľu. Za zmienku stojí aj rýchlosť, kde sorter dokáže v priebehu hodiny vytriediť aj niekoľko tisíc balíkov.
  • Baliace linky BVM Comtex – Tieto zariadenia ponúkajú alternatívnu formu balenia do fóliových obalov. Produkty sú v obale bezpečne zaistené na prepravu. V priebehu hodiny dokáže stroj vybaviť až 1800 balíkov, pričom si produkty opäť oskenuje a priradí k jednotlivým objednávkam.
  • Baliace linky Priority Pak – Ďalšou formou automatizovaného balenie je zariadenie Priority Pak, ktoré produkty ukladá do recyklovateľných papierových obálok. Balenie na mieru produktu vytvára bezpečné podmienky pri preprave.
  • Baliaci stroj eComPack – Alternatívou k ručnému baleniu je aj táto automatizovaná forma, ktorá nahrádza ručné vkladanie produktov do obálok. Ide o prototyp, ktorý vo Fulfillment by FHB Group, patrí medzi prvé inštalované linky vo svete. Obálku otvorí, vloží, prispôsobí do nej produkt, zavrie a označí. Vďaka konzistentnému a rýchlemu baleniu potrebuje na jeden produkt len 6 sekúnd.
  • Ostatné zariadenia – Automatizovaných zariadení v skladoch spoločnosti je ďaleko viac. Za zmienku stoja napríklad rôzne automatizované dopravníky, výťahy, vozíky, ďalšie baliace stroje a podobne.

Budúcnosť v automatizácii a informačných systémoch

Automatizácia je neodmysliteľnou súčasťou e-commerce logistiky a najmä vďaka nej sa dá udržať dominantné postavenie v silne konkurenčnom prostredí fulfillmentových firiem. Cieľom Fulfillment by FHB Group je preto neustále rozvíjať automatizáciu vo svojich skladoch a procesoch. Len tak si spoločnosť dokáže udržať prvenstvo medzi poskytovateľmi 3PL v strednej a východnej Európe.

Druhou stranou rovnakej mince je však skladový informačný systém, ktorý prepája zariadenia a umožňuje eliminovať chybovosť, zefektívňovať procesy a zabezpečiť rýchle doručenie. Aj preto má spoločnosť vlastný informačný systém, o ktorý sa starajú profesionálny IT pracovníci.

Automatizácii a informatizácii sa v e-commerce logistike netreba báť, je však nutné poznamenať, že nie je všetko zlato, čo sa blyští. A to platí aj pri automatizovaných zariadeniach, ktoré sa na prvý pohľad môžu zdať zaujímavé a užitočné, v konečnom dôsledku však v skladoch narobia viac škody ako osohu. Aj preto Fulfillment by FHB Group dôkladne plánuje svoje kroky dopredu a podrobne analyzuje prínos investícii do konkrétnej automatizácie pre e-commerce klientov a ich zákazníkov.