V e-commerce svete môže prísť úspech z nečakanej strany. Presne to sa stalo nášmu zákazníkovi, pôvodom českej firme, ktorá ku nám presťahovala celý svoj sklad v roku 2017.

Ich sklad v Prahe, ktorý využívali od roku 2014 prestal vyhovovať z pohľadu lokácie. Dôvod bol jednoduchý – firma šikovne využila masívny rozvoj e-commerce, ktorý nastal v Rumunsku, Bulharsku prakticky z nulových úrovní. Eshop predáva široký sortiment doplnkov do domácnosti – takzvaný home-decor segment. Predstavte si vankúše, sviečky, vázy, príbory, obliečky a podobne, teda tovar, kde je naozaj veľa dizajnových možností.

V roku 2014 firma predávala asi 100 objednávok denne len v rámci Českej republiky. V roku 2016 sa tento pomer zásadne zmenil, CZ predaj síce narástol na 250 objednávok denne, ale Rumunsko s Bulharskom robili rovnaké čísla – a to z roka na rok. Preto po Vianočnej sezóne 2016 padlo rozhodnutie presťahovať skladu ku nám, do Fulfillment by FHB – skladu Svätý Jur. Aj keď by ste si povedali, prečo ide CZ firma so skladom na Slovensku, navyše z veľkej a rozvinutej Prahy?

Matematika a geografia je neúprosná. FHB prevádzkuje denné line haul linky do všetkých EU balkánskych krajín – Slovinska, Chorvátska, Rumunska, Bulharska. Tým pádom šetríme cca 340 km vzdialenosti voči Prahe, čo je v e-commerce logistike rozdiel jedného pracovného dňa pri kuriérskom doručení zákazníkovi. A samozrejme aj nákladov, pri ušetrených kilometroch.
Naopak, CZ trh je stále blízko – metropola Moravy Brno je po diaľnici D2 len 130 km.

Preto náš zákazník, pri jeho dnešných objemoch cca 350 balíkoch denne do CZ a cca 1200 denne na Balkán šetrí veľké peniaze a pre 1200 konkrétnych zákazníkov zlepšuje ich užívateľský zážitok z nakupovania.

Už len čerešničkou na torte je naša denná linka zo Slovinského prístavu Koper, z miesta, kde zákazníkovi prichádza tovar od tureckých a ázijských dodávateľov. Takto šetrí ročne až 50 000€ na dopravných nákladoch už priamo na vstupe tovaru, voči dovozu až do Prahy. A to sa oplatí.